Éjjeli Menedékhely

Összekötő utca 3.
Tel/fax: 06/1-258-58-95
Vezető: Bakonyi Judit

1998. óta működtetjük a fiatalokkal kapcsolatos szociális munka programot, mely kereteit azóta - célcsoport szükségleteihez igazodva - többször újragondoltuk, módosítottuk. A program létrehozásának ötlete abból fakadt, hogy munkatársaink mind a magánéletük, mind a munkájuk során gyakran találkoztak olyan fiatalokkal, kiknek szükségük lett volna segítségre ahhoz, hogy meg tudják oldani a problémáikat, de közülük sokan soha nem kerültek kapcsolatba intézményes segítségkérési lehetőségekkel, vagy helyzetüket nem is élik meg problémaként (például intézetből, családjuktól elszökött, csellengő gyerekek, iskolai, családi problémákkal küzdő fiatalok).

Ennek okai véleményünk szerint sokrétűek lehetnek:
— nincs információjuk a segítségkérési lehetőségekről
— a stigmatizációtól való félelmük, bizalmatlanságuk miatt nem keresik fel ezeket a helyeket
— életritmusuk miatt nem élhetnek rendelkezésükre álló a lehetőségekkel
— problémáikat nem tudják megfogalmazni, vagy helyzetüket nem is élik meg problémaként.

Ezek miatt az okok miatt szükség van olyan programokra, melyek révén az érintett réteg is hozzájuthat a segítségnyújtás lehetőségeihez, információkhoz. Munkatársaink olyan szolgáltatás működtetésére vállalkoztak, melynek alapvető célja az információ-közvetítés, a prevenció, ártalomcsökkentés, az önismeret növelése, a szabadidő eltöltésével kapcsolatos alternatívák kínálása. Fontosnak tartjuk, hogy még akkor kerüljünk kapcsolatba a fiatalokkal, mikor „megélik” a konfliktushelyzetet (családi, iskolai problémák, beilleszkedési nehézségek stb.), s ekkor igyekezzünk minél több megoldási alternatívát kínálni, ehhez nélkülözhetetlen volt a segítő szerep új típusú értelmezése is.

Célcsoport: Közép-és általános iskolás fiatalok.

Nyújtott szolgáltatás:
információszolgáltatás (drogprevenció, egészséges életmód, szabadidő hasznos eltöltése, alapvető jogi ismeretek)
ártalomcsökkentés,
iskolai egészségnevelő programok
csoportos foglalkozás (drámapedagógia)
szexuális felvilágosítás („A szex nem tabu” tréningek)

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján programunk legfontosabb funkciói:

a, a krízis-intervenció, melynek keretén belül a krízishelyzetben lévő fiatalok problémáinak megoldásában nyújtunk segítséget (például lakhatási, családi problémák)

b, prevenció (például családból való kikerülés megelőzése, droggal kapcsolatos kérdésekben)

c, segítő beszélgetések

d, információközvetítés

e, ártalomcsökkentés

f, szabadidő hasznos eltöltésének a segítése, a csellengés helyett alternatívák felkínálása

A fiatalokkal kapcsolatos munkánk során továbbra is jellemzőnek tartjuk, hogy gyakran nem valamilyen konkrét problémával kerestek meg minket, hanem olyan “terep” volt a programunk, ahol az érdeklődők mertek kérdezni, beszélgetni az őket érintő, érdeklő kérdésekről.

A hozzánk forduló fiatalok segítség kérésének okai sokrétűek, de leggyakrabban az illegális kábítószerek fogyasztásával kapcsolatos egészségügyi, jogi (amit az iskolában nem mernek megkérdezni), valamint családi, iskolai és párkapcsolati problémák megoldásában kértek tőlünk segítséget, információt.

Ifjúsági program

Szakmai partnereink